Bakım Merkezi Hizmetlerimiz

Akasya Bakım ve Yaşam Merkezi’nde hayatını destekli bir biçimde sürdürmekte olan bireylere uzun süreli ya da dönemsel bakım hizmetleri sunuyoruz. Bu kapsamda beyin damar hastalıkları, kalp yetmezliği gibi yaşlılıkta görülen kronik hastalıklar ve fiziksel yetersizlikler nedeniyle günlük yaşam etkinliklerinde başkalarına bağımlı hale gelen yaşlılara bakım hizmeti veriyoruz.

 • Uzun süreli, dönemsel, gündüzlü bakım
 • Sağlık hizmetleri / nekahat, kemoterapi, ameliyat veya tedavi öncesi destek ve terminal dönem hizmetleri
 • 24 saat doktor, hemşire, yaşlı bakım teknikeri ve yaşlı bakım elemanı takibi
 • 3 ayda bir rutin nöroloji doktor kontrolü
 • Tam zamanlı sosyal hizmet uzmanları desteği
 • Fizyoterapi hizmetleri
 • Yaşam destek bakım hizmetleri (oksijen, aspirasyon v.b.)
 • Acil müdahale, ambulans, laboratuvar hizmetleri
 • İlaç ve medikal sarf malzeme temini
 • Kişisel hijyen gereksinimlerinin (banyo, tırnak bakımı v.b.) karşılanması
 • Bez kullanımı ve bakımı
 • Yara bakımı, pansuman ve tedavi hizmetleri
 • Oral beslenemeyen konuklarımıza enteral (burundan sonda, mideden PEG) yolla besin desteğinin sağlanması
 • Diyetisyen kontrolünde kişiye özel beslenme programı (3 ana ve 2 ara öğün)
 • Oda yemek servisi ve beslenme desteği
 • Otelcilik hizmetleri (günlük oda temizliği, kuru temizleme, çamaşır, ütü, kuaför, berber hizmetleri)
 • Kamera sistemi, acil destek çağrı sistemi, internet, TV, buzdolabı, banyo
 • Yangın uyarı sistemi

Alzheimer/Demans hastalarının bakımı

Son yıllarda giderek yaygınlaşan Alzheimer, hem hasta için hem de yakınları için bakımı oldukça zor bir hastalıktır. Akasya Bakım ve Yaşam Merkezi’nde her hastamıza konforlu bir ortam sunuyor; programları tamamen hastanın kişisel ihtiyaçları çerçevesinde belirliyoruz. Uzman hekim, hemşirelerimiz ve sağlık ekibimizle verdiğimiz sağlık hizmetiyle birlikte, psikolojik destek de sağlayarak hastaların hayatlarını çok daha rahat bir şekilde sürdürmelerine katkıda bulunuyoruz. Şefkatli ve işini sevgiyle yapan ekibimizle, tüm konuklarımıza kendilerini evlerinde hissettiriyoruz.

Dönemsel bakım

Akasya Bakım ve Yaşam Merkezi’nde sevdiklerinize her zaman sevgi ve şefkatla yaklaşıyor; onları misafir etmekten mutluluk duyuyoruz. Bu kapsamda tatile veya seyahate gittiğinizde sevdiklerinizi bize emanet edebilmeniz için günlük, haftalık veya aylık bakım hizmeti sunuyoruz. Programı ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlıyor ve sevdiklerinizi misafir ediyoruz. Günlük bakım, yaşamına kendi evinde devam eden ancak sürekli olarak günlük yaşamın içinde olmak isteyenlere yönelik bir program olup, konukların günü birlik evlerinden alınıp akşam yeniden evlerine bırakıldıkları, yatılı olmayan bir hizmet biçimidir. Bu hayat biçimi sosyalleşme, kişilerin ileri yaş ile birlikte kaybettiği zihinsel, fiziksel özelliklerin geri kazanımına yönelik "geri kazandırma" egzersizleri, fizyoterapi hizmetleri, vücut masajları gibi uygulamaları içeriyor.

Ameliyat / Kemoterapi hastalarının bakımı

Ameliyat veya kemoterapi sonrası hastaların bakıma ihtiyacı olabiliyor. Akasya Bakım ve Yaşam Merkezi’nde ihtiyacınız olabilecek tüm bu hizmetleri sağlıyoruz. Ameliyat yarasının bakımını ve pansumanlarını yapıyor; sıvı ve kalori ihtiyacının damardan karşılanması ve sonrasında yeme içmeye tekrar başlama sürecinin kontrollü olması için uzman hemşire desteği veriyoruz. Bu süreçte konuğun kişisel bakımı ve gerekirse ağrı tedavilerini uyguluyoruz. İyileşmeyi desteklemek için konuğun hareket etmesini sağlarken, komplikasyonlara karşı da önlem alıyoruz.

Ayrıca, ihtiyaç durumlarında fizyoterapi hizmetleri, psikolojik danışmanlık, diyetisyen, bireysel doktor muayeneleri, ilaç ve laboratuvar koordinasyon hizmetleri merkezimiz tarafından sağlanabilmektedir.

Geçmiş hayatı geri döndürmek olanaksız.
Bu yüzden, ileri yaşlarda bazı değişimler olabileceğini önceden kabul etmeli.Yaşlılık, özürlük, zihinsel sorunlar insanlar için eskiden beri var olan bir problem. Tarih, bu gibi kişileri rahatlatmak için yapıtırılan şifahanelerden söz ediyor. Bugün ise çağımızın bilgisine konforuna sahip olan birçok yeni tesis ve huzurevi açıldığına tanık oluyoruz. Onlar sorulara yanıt veriyor.

Ben 91 yaşında 57 yıldır diyabetli bir kadınım. Bunun için gereken rejime bağlıyım. Hastalığım uzun zaman aktif hayatımı etkilemedi. Ressam ve çevirmen olarak gözlerim önemliydi. Fakat yavaş yavaş görmez hale geldiler. Şimdi sadece ışığı ve siyah-beyaz kontrastını fark ediyorum.

Artık kendi bilincimle, isteğimle ve çocuklarımın onayı ile Akasya Bakım ve Yaşam Merkezi evim oldu. Güvendeyim. Kontrol altındayım. İnsülin ve diğer ilaçlarım zamanı gelince yapılıp veriliyor. Görmez olduğum dikkate alınınca yaşamım kolaylaştırılıyor. Misafirlerim hoşnutlar. Ben mutluyum. Oğlum ve gelinimin getirdiği teknoloji harikası bir ekranla okuyup bu yazıları kendim yazıyorum.

Burada sayın kuruculara, yöneticilere, doktor ve sağlık ekibine, fedakar bakım elemanlarına ve tüm emeği geçen ve gönül kazananlarla beraber, değerli dost ve komşularıma selam, saygı ve teşekkürler…

 

Nihal Erem